Wystawa
Wystawa online 11 grafik, wywołanych na płótnach w technice Giclee. Do każdego obrazu jest dopisana również krótka historia, malutka forma baśni. Projekt skierowany dla dorosłych i młodzieży.
Działanie artystyczne
Artysta stworzy dwuodcinkowe nagrania będącego opowieścią o twórczości w pracowni artystycznej którą założył parę lat temu. Pracownia Simply Joy Art to miejsce artystycznych działań, w którym Krzysztof Parda rozwija swoje umiejętności, zainteresowania i łączy je z doświadczeniem, jakie zdobył podczas pracy nad projektami filmowymi, teatralnymi, a także innymi przedsięwzięciami artystyczno-technicznymi.
Warsztaty
Toruń - miasto Kopernika. Artystka Alicja Bogacka, w teamie z Lechem Karczewskim, ma propozycję pokazania wykonania wizerunku Mikołaja Kopernika w ceramice, krok po kroku, twórczo i technologicznie - jako tutorial - (Co każdy Torunianin wiedzieć/umieć powinien).
Warsztaty
Warsztatowe nagranie online, na którym artysta prezentuje nietypową i bardzo atrakcyjną technikę plastyczną - odciskania fotografii na drewnie. Twórca przygotował trzy prace na drewnie, które prezentują charakterystyczne punkty na mapie Torunia w zimowej odsłonie. W czasie warsztatu prezentowane i wytłumaczone zostaną poszczególne etapy wykonania pracy tak, aby każdy z odbiorców był w stanie samodzielnie wykonać podobną pracę w domu. Tłem dla całego warsztatu będzie muzyka wykonywana przez artystę na instrumentach etnicznych pochodzących z różnych stron świata.
Działanie artystyczne
Słowo recital najczęściej kojarzy się z muzyką. Tym razem artyści chcą się zaprezentować również od strony wizualnej. Mini koncert muzyczny, będzie również sesją zdjęciową, a obiektem fotografowanym będą muzycy przyodziani w charakterystyczne kostiumy, uszyte specjalnie na miarę. Specjalne stroje, dopełni bodypainting oraz makeup w kolorystyce zimnej, typowej dla styczniowej pogody nawiązujący do trudnych pandemicznych nastrojów i odczuć w naszym społeczeństwie.
Spotkanie
Projekt „Kultura Nieobca w Toruniu” zakłada zrealizowanie 3 wywiadów z obcokrajowcami mieszkającymi w Toruniu. Przedmiotem rozmów będzie szeroko pojęta kultura i sztuka polska oraz interpretacja jej dzieł przez osoby wychowane w innym kontekście kulturowym, a teraz mieszkający w Polsce. Wraz z moimi rozmówcami będziemy analizować ofertę kulturalną Torunia.
Koncert
"Zimowe piosenki " to muzyczny projekt - koncert z piosenkami i tańcami zimowymi, które były prezentowane w Operze Novej w Bydgoszczy podczas koncertu z udziałem dorosłych osób niepełnosprawnych i orkiestry Zbigniewa Górnego. Repertuar ten artystka zamierza przedstawić w Toruniu.
Warsztaty
Artystka wychodzi z propozycją wykonania pracy scrapbookingowej - layoutu na blejtramie. Eunika Jedynak od wielu lat pasjonuje się scrapbookingiem i tworzy w tej technice różne prace. Technika daje ogromne możliwości, bez względu na podłoże oraz rozmiar pracy, jaką się zdobi/wykonuje.
Wystawa
W ramach projektu artystka wykona około 300 zdjęć ukazujących miasto o różnych porach dnia, łącznie ze zmierzchem. Na bazie powstałych pojedynczych zdjęć powstanie jedno zdjęcie w postaci mozaiki (z wykorzystaniem motywu architektonicznego Torunia), które będzie zawierało w sobie wszystkie zdjęcia powstałe w tym projekcie. Tak powstałe zdjęcie będzie jedyne w swym rodzaju.
Działanie artystyczne
60-sekundowy Timelapse ukazującego wybrany fragment miasta w nietypowych warunkach oświetleniowych lub atmosferycznych lub pomiędzy dniem a nocą. W zależności od pogody może być to mgła, śnieg lub inne zjawisko, które może wystąpić w lutym na terenie miasta.
Wystawa
Wirtualna galeria prac autorstwa Dariusza Przewięźlikowskiego, w programie KUNSTMATRIX. Projekt obejmuje prezentację prac z zakresu ceramiki, malarstwa i tkaniny, stanowiącą dialog technik artystycznych oraz stworzenie obiektu ceramicznego inspirowanego tematem przewodnim - pięknem toruńskiej zimowej atmosfery.
Działanie artystyczne
Projekt polega na stworzeniu krótkiego filmu obejmującego toruńską starówkę przy pomniku Mikołaja Kopernika w czasie zimy. W post-produkcji został dodany do niego dużej wielkości realistyczny bałwan w technologii 3D.
Działanie artystyczne
Nagranie spaceru po Toruniu, w trakcie którego autorka zatrzymuje się przy pewnych charakterystycznych dla miasta obiektach (np. pomnik Flisaka) i odczytuje przy nich swoje teksty o danym obiekcie - najczęściej są to wiersze. W nagraniu zostały też umieszczone prace plastyczne i fotografie danych obiektów zebrane głównie od dzieci i młodzieży.
Koncert
Jako doskonale uzupełniające się artystycznie siostry, artystki chcą podjąć wyzwanie i zagrać koncert z muzyką powstającą na żywo. Tematy oraz rozwiązania harmoniczne powstaną pod wpływem inspiracji płynącej od słuchaczy. Widzowie zasiadający przed komputerami na bieżąco będą mogli pisać jakieś zdania, słowa, myśli, obrazy, które przychodzą im do głowy i które chcieliby usłyszeć w wykonaniu Sióstr Kępisty.
Działanie artystyczne
„Co będzie” to projekt fotograficzno-muzyczny, reportaż mówiący o ludziach utrzymujących się z handlu na Toruńskich targowiskach. Portrety kobiet i mężczyzn, którzy bez względu na warunki pogodowe od poniedziałku do niedzieli sprzedają swój towar. „Co będzie” to słowa starszej pani, która w rozmowie z artystką powiedziała: „Proszę pani, dziś stoję, ale jutro nie wiem co będzie”. Projekt ma na celu ukazanie ludziom młodym, mieszkańcom Torunia oraz przyjezdnym, że są w Toruniu miejsca gdzie można za małe pieniądze wyposażyć dom, zmienić garderobę, naprawić stary sprzęt, dostać dobrą książkę za śmieszne pieniądze a przy tym wesprzeć ludzi i nawiązać relację. Tak więc projekt „Co będzie” jest poszanowaniem pracy ludzkiej, przybliżeniem człowieka do człowieka i uświadomieniem, że tracimy umiejętność rozmawiania z ludźmi, których nie znamy.
Koncert
Prezentacja własnej twórczości z zakresu muzyki soulowej i jazz-rocka. Własne kompozycje nowoczesnej muzyki instrumentalnej soul/fusion - nieprezentowane wcześniej utwory. Premiera!!
Warsztaty
Projekt będzie miał formę warsztatów, obejmujących historię, budowę i współczesny obraz niezwykłego instrumentu, jakim są organy Hammonda. Uczestnik warsztatów pozna specyficzne techniki gry, wybrane style muzyczne, a także zdobędzie informacje na temat dostępnych na rynku instrumentów analogowych i cyfrowych.
Warsztaty
Artystka proponuje dla wszystkich mieszkańców Torunia materiał video z warsztatami online w trakcie których, z odpowiednim przygotowaniem, każdy da radę stworzyć swoje ozdoby makramowe. Nauka podstawowych wiązań i węzłów być może rozbudzi wśród uczestników chęć do poznania tej interesującej i wcale nie trudnej sztuki wiązania sznurka.
Działanie edukacyjne
Projekt ma na celu użycie języka migowego w przestrzeni teatralnej. Język migowy pełen emocji i ekspresji sprawia, że jest niezwykle bliski działaniom teatralnym. Język migowy i teatr przenikają się wzajemnie, uzupełniają się. Dużą uwagę należy zwrócić na obecność języka migowego w ramach samego działania artystycznego – jako środka wyrazu, tematu, podstawowego narzędzia komunikacji. To pociąga za sobą pytanie o obecność osób głuchych w teatrze – i to zarówno aktorów, jak i widzów. Projekt ma na celu przybliżenie języka migowego dla ogółu społeczeństwa, a także ukazanie jak można wzbogacić nim słowo mówione lub działanie teatralne. W ramach projektu odbędą się warsztaty, na których uczestnicy nauczą się podstawowych zwrotów z języka migowego. Następnie sami wymyślą gesty lub użyją tych poznanych do wybranego tekstu i stworzą etiudę teatralną.
Wystawa
Jak wygląda miasto po prawie roku zmagania się ze skutkami pandemii Koronawirusa? W ramach projektu zostanie wykonanych 6 zdjęć panoramicznych naziemnych lub z wykorzystaniem drona, które będą przedstawiały różne obszary miasta. Wykonane sześć panoram zostanie upublicznionych.
Działanie artystyczne
Celem projektu jest stworzenie filmu animowanego inspirującego do działań plastycznych oraz prezentującego warsztat grafika związanego z Toruniem. Podróż filmowa pokaże pracownie, specjalistyczne narzędzia, papiery oraz farby, proces powstawania i nanoszenia wzoru oraz wycinania matrycy, wykonanie odbitek, aż po oprawę i ekspozycję pracy graficznej. Wszystko to z uwzględnieniem miejsca i czasu powstania — zimowego Torunia stanowiącego punkt wyjścia dla tematu grafiki.
Działanie artystyczne
Poprzez materiał filmowy Aniela Sawicka chce zachęcić rodziny z dziećmi do wyruszenia w nowe, ciekawe miejsca na mapie Torunia, które zimą mogą wydawać się mniej atrakcyjne. Film przekona, że zimą wciąż jest wiele do zrobienia i zobaczenia w toruńskich lasach i parkach. Autorka poprzez realizację kontynuuje akcję #jedenspacerjedenworek.
Działanie edukacyjne
Jarosław Dąbrowski jako animator/przewodnik ubrany w średniowieczną zbroje pokaże widzom historyczne miejsca, budowle, a opowieści będą w stylu gawędziarskim. Opowieści przeplatane są scenkami teatralnymi średniowiecznego Torunia (również walki na miecze). Wszystko to nagrane zostanie w zimowej scenerii.
Warsztaty
„Morze Królowej Śniegu" to warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci, na których uczestnicy, słuchając baśni, będą tworzyć obrazy w technice monotypii olejnej, a także wymyślą ciąg dalszy czytanej opowieści. Tło artystycznych działań to autorski tekst Anny Pilewicz.
Warsztaty
Projekt polega na przybliżeniu technik budowy makiet oraz dioram kolejowych, pokazaniu oraz wytłumaczeniu poszczególnych etapów budowy, wskazaniu materiałów z których każdy sam będzie w stanie zbudować małą dioramę kolejową. Przybliżenie idei zabawy w miniaturową kolej.
Koncert
Koncert online nawiązujący do święta zakochanych 14.02.2021. Cały występ będzie składał się z pięknych ballad, których tematem jest miłość.
Warsztaty
Artysta pokaże jak należy pielęgnować instrument. Film zawiera sposoby profesjonalnych czynności począwszy od czyszczenia pudła rezonansowego i podstrunnicy, a kończąc na wymianie strun. W projekcie opisane są wszystkie działania oraz narzędzia i środki wykorzystywane przy 'odświeżaniu' gitary.
Warsztaty
Pracownia Artystyczna Uszyjmisie zaprasza do stworzenia razem z nimi zimowej i zawsze uśmiechniętej opiekunki naszego piernikowego miasta - anielicy o ognistych włosach. Lala ma około 100cm wysokości, ręcznie dziergany sweterek i czapkę, wełniane włosy oraz haftowane oczy i usta. Artystki pokażą jak uszyć skrzydła i ubranie. Zobaczycie jak powstają koleżanki konkursowej piękności, jak dobierać tkaniny czy kolory. Przedstawiamy Piernikową Pannę z sercem na dłoni.
Działanie artystyczne
Wydanie pamiątkowego albumu fotograficznego z okresu dziesięcioletniej twórczości zespołu Open Blues. Album w postaci książeczki, opatrzony pamiątkowymi zdjęciami oraz opisami ciekawych wydarzeń, które miały miejsce w tym czasie. Wewnątrz, cała dyskografia zespołu - trzy płyty CD oraz jedna płyta DVD z koncertu live.
Działanie artystyczne
Płyta zespołu Thorn to promocja zespołu, ale także miasta Toruń poświęcona muzyce irlandzkiej (ale także polskiego folku i piosence żeglarskiej / szantowej). Do realizacji zadania zostali zaproszeni lokali twórcy. Wykonawcy i firma wydawnicza pochodzą z naszego miasta
Warsztaty
Przedmiotem projektu jest realizacja filmu instruktażowego prezentującego wykonanie urządzeń do tworzenia i puszczania olbrzymich baniek mydlanych, produkcję profesjonalnego płynu do baniek (tych największych) oraz prezentację technik wykonywania baniek przy użyciu przygotowanych konstrukcji. Wszystkie ww. elementy wykonane mogą zostać przez widzów w zaciszu domowym, z produktów codziennego użytku.
Warsztaty
Projekt polega na wprowadzeniu słuchaczy w temat czym obecnie jest kuglarstwo. Zaprezentowanie, z jakimi sprzętami najczęściej mamy do czynienia i jak je wykorzystać. Film nagrany przez członków Studenckiego Koła Żonglerskiego zawiera informacje o kuglarstwie, sprzęcie wykorzystywanym w kuglarstwie i wprowadzenie do nauki trików na różnych sprzętach.
Koncert
Koncert kolęd w aranżacjach Macieja Korzeniowskiego.
Warsztaty
W ramach projektu Jarosław Dąbrowski przeprowadzi żywą lekcję historii/warsztaty na temat średniowiecznych rycerzy. Odtworzy rycerskie obozowisko (namiot) z wystawionym rycerskim ekwipunkiem oraz uzbrojeniem. Omówi i pokaże po kolei elementy uzbrojenia oraz techniki walk mieczem, strzelania z łuku a także przekaże wiadomości o średniowiecznej broni palnej. Opowie o średniowiecznych wojnach, zdobywaniu zamków oraz czynach zacnych rycerzy którzy okryli się chwałą. Opowieści o dawnych rycerzach przeplatane będą scenkami teatralnymi.
Działanie edukacyjne
Projekt zakłada zrealizowanie reportażu filmowego na temat historii i działalności Teatru R. Bezimienni. Jego twórczyni oraz kierowniczka Małgorzata Chojnowska-Wiśniewska opowie w trakcie reportażu o przeszło dziesięcioletniej drodze artystycznej teatru, jego sukcesach, specyfice pracy aktorskiej oraz o zrealizowanych wybranych spektaklach teatralnych. Te wypowiedzi przeplatane będą nigdy niepublikowanymi materiałami dokumentalnymi, wypowiedziami młodzieży oraz innych twórców związanych z Teatrem. R. Bezimienni.
Działanie artystyczne
Projekt zakłada stworzenie serii akwarel inspirowanych zimowymi pejzażami Torunia oraz niezwykłymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi o tej porze roku. Po zrobieniu serii akwarel artystka doda do obrazów ruch, żeby obrazy zyskały życie, śnieg, wiatr, zamieć i inne zjawiska atmosferyczne będą ożywione (animacja) i stworzą jedyny w swoim rodzaju kalejdoskop obrazów i przeżyć związanych z zimą.
Działanie artystyczne
Projekt zakłada stworzenie kapsuły czasu (specjalnie zabezpieczonego pudełka) w którym znajdą się przedmioty codziennego użytku z 2021 roku, zimowe fotografie Torunia, wycinki z gazet (lub wydruki ze stron internetowych związanych z Toruniem), a także nagrane na płytę CD/DVD lub nośnik pendrive, relacje Torunian dotyczącego tego jak spędzają mroźną porę roku w naszym mieście.
Koncert
Teksty piosenek Agnieszki Osieckiej wpisały się na stałe w kanon polskiej piosenki artystycznej. Zgrabnie ułożone przez nią słowa wyśpiewywali tacy artyści jak Maryla Rodowicz, Magda Umer czy Kalina Jędrusik. Poezja poetki jest do dziś aktualna i zachwyca następne pokolenia. Zuza Wiśniewska, której twórczość Osieckiej jest bliska od dzieciństwa, bierze na warsztat wybrany repertuar poetki. Ukulele, żeński głos i autorskie interpretacje. Z pewnością będzie ciekawie!
Koncert
Koncert online na gitarę basową solo. Nastrój "Walentynkowy" w dość uniwersalnym zamyśle przez eklektyczny dobór repertuaru niejako wymykający się pogodnemu wprost skojarzeniu z tą okolicznością, czy datą, skłaniający do bardziej ogólnej refleksji, również wpisujący się w obecne okoliczności. Niektóre utwory wykonane zostały z pomocą samplera, inne brzmią ciekawie w wersji po prostu solowej.
Działanie artystyczne
Pisanie poezji jest pasją Ewy Kamyszek. Toruń stał się dla artystki bardzo ważnym miejscem na mapie życia. Jest idealną przestrzenią, która skrywa wiele piękna i tajemnic. Tworząc album postanowiła wykorzystać te wiersze dodając zdjęcia pokazujące urzekającą zimową aurę Torunia. Toruń to miasto aniołów, taki jest pierwszy wiersz otwierający Album.
Toruńska Agenda Kulturalna, instytucja
finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.