Koncert
W ramach projektu Rafał „Zwierzak” Zieliński poprowadzi dwa koncert w formie transmisji online, podczas których zaprezentuje własne aranżacje popularnych kolęd i pastorałek przy akompaniamencie gitary. Transmisje live nadawane będą z toruńskiej szopki bożonarodzeniowej na Rynku Nowomiejskim.
Warsztaty
Znany toruński rysownik zaprosi widzów do podejrzenia procesu tworzenia grafik związanych z przyszłorocznym Świętem Trzech Króli. Pokaz w formie wideo przedstawi cały przebieg powstawania grafiki — od pomysłu do gotowego projektu przeznaczonego do wydruku wielkoformatowego.
Warsztaty
Warsztaty z budowania szopek organizowane przez Bractwo Toruńskich Belenistów, które działa przy Wydziale Teologicznym UMK. Bractwo przy budowie swoich szopek odwołuje się do dawnej tradycji ludowej, korzystając z technologii wypracowanej przez belenistów hiszpańskich. Twórcy chcą obudzić na nowo tradycję budowania własnych szopek domowych i kolędowania przy nich. Uczestnicy biorący udział w warsztatach będą mogli wykonać własne szopki z dostępnych, tanich i lekkich materiałów, z użyciem prostych narzędzi.
Warsztaty
Warsztaty z produkcji utworu muzycznego, pokażą, jak wyprodukować utwór wykorzystując wyłącznie darmowe, ogólnodostępne narzędzia takie jak: smartfon, laptop, głośniki komputerowe oraz darmowe oprogramowanie DAW. W materiale omówione zostaną wszystkie procesy produkcji: aranżacja, programowania metronomu, miksu i masteringu. Dzięki tej wiedzy każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie w warunkach domowych zrealizować własny utwór/demo.
Działanie artystyczne
Doświadczony artysta cyrkowy Rafał Cendrowski zabierze widzów w podróż po istotnych dla niego zakątkach Zespołu Staromiejskiego. W przygotowanym filmie performer opowie o swojej, trwającej 20 lat, przygodzie ze sztuką cyrkową. Opowieść wzbogacą pokazy kuglarskich umiejętności artysty, takie jak żonglerka (maczugami, piłkami, obręczami) diabolo, chodzenie na szczudłach, jazda na monocyklu. Finałowy pokaz zawierał będzie nie tylko całe spektrum kuglarskich umiejętności, ale również elementami ognia i pirotechniki.
Koncert
Klubu „Podgórski Walczyk” działa od przeszło 40 lat i gromadzi entuzjastów śpiewu. W tym szczególnym okresie świąteczno-noworocznym członkowie klubu chcą podzielić się swoją pasją do muzyki podczas koncertu kolęd i pastorałek.
Działanie edukacyjne
Projekt będzie miał formę wideo-prelekcji pokazowo-szkoleniowej na temat roli perkusji we współczesnej muzyce rozrywkowej. Nagranie zawierać będzie również pokaz podstawowych technik i ćwiczeń pozwalających na swobodne posługiwanie się instrumentem. Widzowie otrzymają wiele cennych porad od doświadczonego perkusisty m.in. jak wydobyć puls podczas grania rytmów perkusyjnych? Pałki czy miotełki? Co robić, jak zacząć ćwiczyć? Czego się wystrzegać? Jak wygląda zapis nutowy dla perkusji?
Działanie artystyczne
W wyniku projektu powstaną oryginalne grafiki królewskich koron, które następnie zostaną wykorzystane w konkursie plastycznym „Moja królewska korona”.
Słuchowisko
Słuchowisko artystyczne „Opowieść Wigilijna” to skrócona wersja kultowego opowiadania Charlesa Dickensa przeplatana pokazami kuglarskimi. Odczytanie lektury będzie wzbogacone o występy artystyczne, podczas których nie zabraknie świateł, ognia i pirotechniki.
Działanie artystyczne
Fotograf Marek Czarnecki w latach 2008–2013 wykonał szereg zdjęć centrum Torunia ukazując miasto w zimowej szacie. Rezultatem pracy są panoramy fotograficzne przedstawiający nocny i dzienny Toruń z zaśnieżonymi ulicami. Panoramy z tamtego okresu pozwolą przypomnieć torunianom miasto wypełnione magią ośnieżonych zaułków i ulic rozświetlonych świątecznymi iluminacjami. Wystawa „A w Toruniu padał śnieg” będzie składała z 12 zimowych panoram i zostanie zaprezentowana w wirtualnej „Galerii 21 Wieku”.
Koncert
Projekt zakłada zagranie koncertu unplugged czyli bez prądu. Jest to bardzo trudna forma muzyczna dla instrumentalistów, która obnaża warsztat muzyczny całego zespołu. Dla odbiorców zaś jest ciekawą i łatwą w odbiorze formą, która pozwala dotrzeć do najbardziej wyrafinowanych gustów muzycznych. Zważywszy na świąteczny nastrój, podczas koncertu muzycy zaprezentują najbardziej romantyczne utwory z ich repertuaru.
Działanie edukacyjne
W ramach projektu Arkadiusz Timm zabierze widzów w muzyczną podróż dookoła świata. Podczas warsztatów widzowie zapoznają się z instrumentami i strojami etnicznymi pochodzącymi z różnych odległych krajów: wyspy Bali, Afryki Zachodniej, Turcji, Birmy i Indonezji. Uczestnicy będą mogli nie tylko posłuchać, jakie dźwięki wydają poszczególne instrumenty, ale również poznają ciekawostki na ich temat.
Słuchowisko
Niezwykłe słuchowisko-zmysłowisko powstałe w oparciu o niepublikowany jeszcze tekst Aglai Janczak „Bajka o Kruku Innym”. Będzie to magiczna opowieść dla dzieci, zapraszająca słuchaczy i widzów do niezwykłych krain, które możemy odnaleźć czytając. Zapisowi audio, towarzyszyć będą działania aktorki Dominiki Miękus, która z użyciem przedmiotów oraz małych instrumentów, stworzy dźwięki i atmosferę do opowieści. W tle pojawią się również obrazy dopełniające historię i działające na wyobraźnię słuchacza.
Działanie artystyczne
Projekt ma na celu propagowanie kultury wysokiej i zaprezentowanie jej przy użyciu nowych mediów. Artystka zaprosi widzów na wirtualny spacer po przestrzeni galeryjnej, przygotowanej przez połączenie klasycznej ekspozycji obrazów oraz wykonanymi w najwyższej jakości zdjęciami panoramicznymi oraz sferycznymi. W ramach wystawy zaprezentowane będą obrazy namalowane klasyczną techniką z użyciem farb olejnych na płótnach. Malarka zaprosi widzów również do swojej pracowni, gdzie z bliska będą mogli przyjrzeć się jej warsztatowi.
Koncert
Projekt zakłada zorganizowanie „Koncertu nadziei” odnoszącego się do trwającego stanu pandemii. Podczas występu zagrane zostaną utwory podnoszące na duchu, które dają nadzieję, że „normalne życie wróci jak najszybciej”. Dlatego też koncert zostanie nagrany w jednym z toruńskich lokali, a do wysłuchania go na miejcu zaproszone zostaną osoby, które są dowodem na to, że koronawirusa można pokonać czyli tzw. Ozdrowieńcy.
Koncert
Koncert kolęd i piosenek świątecznych podczas transmisji na żywo, w wykonaniu duetu z pianistą to wyjątkowy sposób na przedłużenie świątecznej atmosfery. Program koncertu obejmie zarówno tradycyjne kolędy jak „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy” oraz piosenki świąteczne, takie jak „White Christmas” czy „Na całej połaci śnieg”. Kameralne jazzujące aranżacje na fortepian i wokal uczynią koncert ciepłym i miłym dla ucha. Dodatkowo widzowie będą mogli składać życzenia, które artystka przeczyta podczas koncertu.
Koncert
Podczas koncertu noworocznego Bartosz Staszkiewicz wykona dla słuchaczy znane karnawałowe hity w kameralnych, akustycznych aranżacjach na fortepian i wokal. W repertuarze znajdą się m.in.: „I’m blue” (Eiffel 65), „Hot stuff” (Donna Summer), „Happy” (Pharrell Williams) czy „Error” (Natalia Nykiel).
Koncert
Podczas projektu zarejestrowany zostanie koncert audio/video kolęd i popularnych utworów o tematyce świątecznej. Opracowaniem zajmie się duet w składzie: Igor Nowicki (organy Hammonda) i Waldemar Franczyk (instrumenty perkusyjne).
Działanie artystyczne
Podczas wirtualnej wystawy fotografka zabierze widzów w świat przyrody w skali makro. Struktury roślin pokonane przez niskie temperatury i lód. Zamarznięte w lodzie, tworzą kompozycje o zróżnicowanej kolorystyce odpowiadającej typom zamarzniętych roślin. Przytłumione przez lód i śnieg barwy nadaję tym fotografiom tajemniczego i bajkowego wygładu. Fotografie zamarzniętych roślin będą przypominały minione lata z zimami obfitymi w mróz i śnieg.
Działanie artystyczne
Co gdyby Toruń zamieszkiwali ludzie centymetrowej wielkości? Jakie mieliby problemy, gdzie lubiliby przebywać i gdzie czuliby się bezpiecznie? Projekt zakłada stworzenie serii zdjęć i ujęć wideo w przestrzeni Torunia, których głównymi bohaterami będą centymetrowe figurki przedstawiające małych ludzi. Film będzie oprawiony dialogami oraz muzyką wygenerowaną z przestrzeni miejskiej Torunia w aurze świąt Bożego narodzenia. Baśniowa metafora obrazu, ma zwrócić uwagę na drugiego, obcego człowieka.
Działanie edukacyjne
„Droga” to projekt, którego celem jest popularyzacja poprzez sztukę dźwięku najciekawszych miejsc Torunia. Motywem ich doboru będzie atrakcyjność dźwiękowa, czyli to jakie odgłosy można w danym momencie spotkać i usłyszeć. Film będzie nakłaniał do świadomego słuchania tego co jest i wydarza się w naszym otoczeniu. Będzie zwracał uwagę na dźwięki charakterystyczne dla Torunia, wyróżniające to miasto na tle innych, jak odgłosy dzwonów i kurantów na Starym Mieście czy przyrody w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
Działanie edukacyjne
W ramach projektu powstanie nagranie przedstawiające ewolucję zawodu kowala. Przedstawione będą między innymi różnice w wyglądzie warsztatu dawnego oraz współczesnego. W dalszej części materiału zaprezentowany zostanie sposób wykonania i obróbki noża z wykorzystaniem różnych materiałów. Główną ideą filmu jest przedstawienie pasji, zaangażowania i umiejętności, dzięki którym pozornie bezwartościowe kawałki materiałów zamieniają się w piękny i użyteczny przedmiot.
Koncert
Sylvia i Vitek zagrają dla widzów zimowy koncert on-line. W ramach koncertu duet przedstawi własne aranżacje polskich oraz zagranicznych piosenek związanych z okresem zimowym i około świątecznym. Wybór repertuaru będzie należał do widzów, którzy będą mogli zagłosować na swoje ulubione utwory na fanpage’u muzyków.
Spotkanie
Projekt polega na przeprowadzeniu rozmów na żywo, bądź online, z osobami różnej narodowości, pochodzącymi z różnych części Polski, a także mieszkańcami Torunia w różnym wieku. Głównym tematem będą zwyczaje świąteczne, a także tradycje związane z obchodami święta Trzech Króli lub dotyczących przygotowań karnawałowych.
Słuchowisko
Audycja muzyczna, podczas której Arkadiusz Timm zaprezentuje najbardziej poszukiwane instrumenty z wybranych krajów całego świata. Uczestnicy poznają m.in. afrykańske adowa, arabskie bębny ramowe daf, bębny darabuka, bębny szczelinowe (językowe) oraz pięć bardzo rzadkich instrumentów z rodziny handpan, a także bębny azjatyckie, pochodzące ze Sri Lanki, Birmy czy Tajlandii.
Działanie edukacyjne
Celem projektu jest podjęcie przez widzów próby zabawy w teatr, zgłębienie emocjonalnej części baśni oraz wzbogacanie wyobraźni dzieci. Za pomocą baśni „Czerwony Kapturek” dzieci będą mogły poczuć emocje bohaterów oraz dowiedzieć się jak zmieniłaby się baśń, gdyby któryś z bohaterów zachował się inaczej. Po wysłuchaniu baśni uczestnicy wykonają ćwiczenia, które będą opierały się m.in. na metodach: drama, wchodzenie w role, improwizacje ruchowe, aktywne słuchanie, żywe pomniki. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 4–8 lat.
Warsztaty
Warsztaty teatralne, z wykorzystaniem narzędzi z zakresu wiedzy psychologicznej połączonej z twórczym treningiem aktorskim. Trening polegać będzie na ćwiczeniu uważności, wyobraźni i pracy nad kreowaniem postaci. Warsztaty mają na celu zdobycie kompetencji poznawczych, takich jak umiejętność przybierania perspektywy obserwatora swoich myśli, emocji oraz doznań z ciała. Uczestnicy będą mogli poznać podstawowe narzędzia pracy aktorskiej z zakresu tworzenia postaci scenicznej poprzez zgłębienie psychologii postaci.
Działanie edukacyjne
Widzowie poznają kulisy pracy nad autorskim utworem Zespołu Tabu de la Rosa „Kawałek po kawałku”. Artyści odpowiedzą na pytanie o to, jakimi metodami posługują się pisząc nową melodię oraz podejmą się szczegółowej analizy utworu tak, aby widzowie mogli zrozumieć ten, ekscytujący dla muzyków, proces. Celem jest zainspirowanie młodych lub nieaktywnych autorów do realizacji swoich pomysłów, marzeń i pokazanie na własnym przykładzie od czego zacząć i jak przebyć tę drogę.
Słuchowisko
W ramach projektu powstanie słuchowisko na podstawie fragmentów „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa. Nagranie zostanie zarejestrowane w formie audio, wykonanego przez dwójkę aktorów metodą dubbingu aktorskiego, a następnie wzbogacone o ścieżki muzyczną i dźwiękową, oddające charakter opowieści. Słuchowisko zostanie dodatkowo zobrazowane serią grafik, ilustrujących fabularny przebieg opowieści.
Koncert
Duet LOVE STREET zaprezentuje własne utwory oraz covery znanych i lubianych przebojów ze świata takich gwiazd jak Adele, Dua Lipa, Whitney Houston, Sia, Bruno Mars. Muzycy będą wykorzystywać bogate instrumentarium, pady, looper, perkusje, bas oraz klawisze, co w połączeniu z delikatnym i subtelnym głosem wokalistki stworzy wyjątkowy klimat i niezapomniane wrażenia wprowadzając odbiorców w pozytywny nastrój na Nowy Rok.
Koncert
Projekt ma na celu nagranie i opublikowanie profesjonalnego koncertu kolęd i pastorałek online w mediach społecznościowych. Podczas występu muzycy wykonają 8 utworów. Wydarzenie będzie miało formę koncertu akustycznego.
Działanie artystyczne
W ramach projektu powstanie 12 autorskich ilustracji wraz z zabawnym przysłowiem na każdy miesiąc roku 2021. Prace będą publikowane w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Torunia pierwszego dnia każdego miesiąca, aby w przyjemy sposób pomóc zacząć kolejne miesiące.
Warsztaty
Hulanie to nie tylko kręcenie na biodrach! Martyna Fiszer zaprosi wszystkie dzieci, młodzież ale i dorosłych do aktywnego spędzania czasu w domu. Performerka zaprezentuje, krok po kroku, choreografię z wykorzystaniem rekwizytu jakim jest hula hoop. Każdy uczestnik będzie miał okazję nauczyć się układu oraz poznać tajniki podstaw manipulacji hula hoop. Trenowanie hoop dance wpływa pozytywnie na kondycję, koordynację ruchową, poprawia samopoczucie i daje mnóstwo energii.
Działanie artystyczne
Show magii i iluzji w świątecznej scenografii. Pokaz przygotowany głównie dla młodszej widowni. Program zawiera tak dobrane sztuczki, aby dzieci nie miały problemu z interpretacją iluzji, a wszystkie efekty będą prezentowane z barwnymi, budzącymi zainteresowanie przedmiotami. Nie zabraknie również czarodziejskiej bajki ze szczęśliwym zakończeniem.
Spotkanie
Poetyckie podsumowanie najważniejszych wydarzeń i wyzwań w kwestii wolności w 2020 roku: pandemia COVID-19, ogólnopolski strajk kobiet, protesty w obronie społeczności LGBTQ czy zryw wolnościowy na Białorusi. Projekt zakłada zaproszenie pięciorga autorek i autorów związanych z Toruniem, którzy przygotują nagrania z lekturą wybranych przez siebie wierszy swojego autorstwa. Każdy z wierszy będzie dotyczyć problemu wolności w odniesieniu do wydarzeń mijającego roku.
Koncert
Transmisja online piosenek z projektu #wchodzęwpolemikę! Będącego autorskim projektem, podczas którego podjęty zostanie artystyczny dialog z uznanymi w polskiej kulturze piosenkami: „Gdy nie ma dzieci”, „Teksańskim”, „Kobiety jak te kwiaty” czy „To nie ja”. Julia przygotowała autorskie teksty, w zabawny sposób nawiązujące i dialogujące z oryginałami. Natomiast Maria opracowała utwory od strony harmonicznej i aranżacyjnej. Koncert wzbogacony będzie o autorskie piosenki i kompozycje instrumentalne.
Warsztaty
Warsztaty łączące teatr i logopedię. Dzięki nim dowiemy się jak duży wpływ na wyrazistość naszej mowy mają prawidłowa dykcja i artykulacja. Projekt zakłada wspólne ćwiczenia usprawniające mięsień okrężny warg, mięsień języka i artykulatory. Nauczyć będzie można się jak prawidłowo oddychać w czasie mówienia, jak wymawiać trudne połączenia głoskowe, jak używać szeptu i krzyku, ale przede wszystkim będziemy się dobrze bawić, łamiąc nasze języki na różnego rodzaju łatwiejszych i trudniejszych tekstach.
Koncert
Piosenki Wojciecha Młynarskiego to nie tylko świetne melodie i błyskotliwe teksty. Stanowią również trafny komentarz, nie tylko do rzeczywistości PRL-u, ale również do obecnej sytuacji politycznej i społecznej. Koncert będzie okazją powrotu do tekstów Wojciecha Młynarskiego w nietypowej odsłonie — na wokal damski i ukulele. Poczujmy się jakbyśmy „byli na wczasach” w środku stycznia!
Działanie artystyczne
Jesteśmy integralną częścią otaczającej nas Natury. Bez względu na to czy przebywamy w mieście, leśnych ostępach czy pośród bagien, obserwujemy bogactwo przyrody w różnych jego aspektach. Świat zachwyca nas swoim bogactwem i różnorodnością i bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę, że to co widzimy to zaledwie skromny urywek Spektakli Natury. Możliwość obserwacji Spektakli Natury, dostarcza wzruszeń i emocji, którymi artysta chciałby podzielić się podczas spotkania z widzami.
Koncert
Mijający rok ze względu na pandemię COVID-19 nie był łatwy. Podczas koncertu online muzycy zagrają mało znane lub całkowicie zapominane utwory, które mogą być okazją do zatrzymania się i przypomnienia sobie swoich własnych ukochanych, świątecznych melodii. Diana Barche & Tomi Pras zagrają dwie własne kompozycje „Dobre święta” i „Razem być”. Wykonane zostaną również polskie utwory, które niosą ze sobą nie tylko wartość artystyczną, ale przede wszystkim słowa pocieszenia, tak potrzebne nam wszystkim.
Toruńska Agenda Kulturalna, instytucja
finansowana ze środków Gminy Miasta Toruń.