Koncerty, spektakle i okazja do zadumy
Podczas Toruńskiej Majówki odbyło się około 80 różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Sercem wydarzeń stała się scena ustawiona na Rynku Staromiejskim, gdzie podczas pięciu dni torunianie i odwiedzający miasto turyści byli świadkami wielu ciekawych koncertów, spektakli czy pokazów. Wśród nich z pewnością zapisze się w pamięci spektakl w wykonaniu kabaretu KaŁaMaSz, który przyciągnął rzeszę widzów i dodał odrobiny żartu niedzielnemu wieczorowi. W pozostałe dni popołudnia i wieczory odwiedzającym Zespół Staromiejski umilały koncerty takich zespołów, jak Wah-Wah Brass (29 kwietnia), Atmasfera (30 kwietnia), TOMIGAN (1 maja) czy Jazz Friends, który zakończył swoim występem tegoroczną majówkę. Tradycyjnie w programie Majówki, oprócz kulturalnych atrakcji, znalazło się także miejsce na część oficjalną – 2 i 3 maja można było wziąć udział w uroczystościach patriotycznych.
Atrakcje dla rodzin i najmłodszych
Pierwszego dnia na scenie zrobiło się energicznie również za sprawą kolejnej edycji „Święta Tańca”. Młodzi tancerze zaprezentowali swoje niesamowite umiejętności i pokazali torunianom jak piękną sztuką jest taniec. Wśród innych wydarzeń warto zwrócić uwagę na widowiskowy spektakl połączony z fireshow „Nocna gra dwóch braci”, który zaprezentowała czeska grupa rekonstrukcyjna Shs Bohemica Sanguis. Najmłodsi uczestnicy majówki mogli udać się na Zamek Krzyżacki, na terenie którego odbywał się Jarmark Średniowieczny. Od 30 kwietnia do 3 maja odwiedzający mogli poczuć klimat zamierzchłych czasów i wziąć udział w licznych grach i zabawach plebejskich. Nie zabrakło również okazji do zakupienia niezwykłych wyrobów rękodzielniczych.
Największe wydarzenie Toruńskiej Majówki!
Niewątpliwie największym wydarzeniem tegorocznej Majówki było niesamowite Widowisko Gregorian Grace Symfonicznie, na które tłumnie przybyli zarówno torunianie, jak i turyści. Na scenie zaprezentował się dziewięcioosobowy chór z Gregorian Grace oraz ponad 35 symfoników z Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, którzy w niepowtarzalnym stylu połączyli popkulturę z tradycyjnym śpiewem kościelnym. Toruńska publiczność mogła usłyszeć takie utwory, jak Polorum Regina, Ad Mortem Festinamus czy Mariam Matrem Virginem skontrastowane ze światowymi hitami naszych czasów Hallelujah Leonarda Cohena, Knockin’ on Heaven’s door Boba Dylana czy Yesterday The Beatles. To była niesamowita muzyczna przygoda od starożytności do współczesności!
Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na Facebooku i Instagramie.