Tego lata Bella Skyway Festival ponownie zagości w sercu Torunia. Trzynasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 16–20 sierpnia 2022 r. Przez pięć letnich wieczorów niesamowity blask świetlnych instalacji będzie ożywiać nocną scenerię miasta. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
Zaczarowany ogród w Dolinie Marzeń
Bella Skyway Festival to niepowtarzalna okazja dla młodych, zdolnych twórców, którzy w swoich realizacjach wykorzystują światło lub specjalizują się w technikach multimedialnych oraz projekcjach wielkoformatowych. W tym roku Dolina Marzeń przemieni się w pełną różnorodności krainę łączącą człowieka z naturą. Pojawią się zarówno projekcje przekazujące pokoleniom, jak powinno być ważne dla nas otaczające środowisko oraz instalacje będące refleksją na temat próby ucieczki człowieka od natury, z którą jest nierozerwalnie połączony. Zwiedzający będą mieli również możliwość „dotknięcia gwiazd” za sprawą interaktywnej instalacji, która symulować będzie kontakt z odległymi ciałami niebieskimi. Najmłodsi zwiedzający będą mogli „zatańczyć” w rytmie calypso wraz z pająkami, które o zmierzchu zbiorą się w dolinie.
Anooki opanują plac Rapackiego
Anooki to najlepsi przyjaciele na świecie. Skaczą, bawią się i tańczą poruszając serca dorosłych i zachwycając najmłodszych. Przekształcają budynki w żywą materię, zawsze z tą samą intencją – by przekazać coś ważnego. Anooki są niezłomnymi posłańcami środowiska. Te dwie sympatyczne postacie podróżują po całym świecie z niebywałą determinacją, by zainspirować wszystkich do dbania o naszą planetę. Tym razem torunianie będą mogli dołączyć do nich. Roztańczone Anooki pojawią się na mappingu na fasadzie budynku Collegium Maximum.Uzupełnieniem multimedialnej części instalacji będą przestrzenne, kilkumetrowe figury Anooków rozstawione na terenie festiwalu, przedstawiające sympatyczne postacie w różnych sytuacjach: wdrapujące się na dach budynku Collegium Minus czy biegające po trawniku.
Rozświetlony skansen
W strefie trzeciej będziecie mogli zobaczyć instalacje, które w zestawieniu z tradycyjną zabudową skansenu stworzą ciekawe połączenie lokalnej historii, przyrody oraz nowoczesnej technologii. Odwiedzający festiwal widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, by odkryć zupełnie nową stronę Muzeum Etnograficznego, który rozświetlony zostanie niezwykłym blaskiem festiwalowych świateł. Będzie to swoista wycieczka pomiędzy projekcjami pokazującymi potęgę i siłę natury. Zwiedzający będą mogli obejrzeć projekcje „Kalejdoskop”, która zilustruje zarówno piękno polskich pejzaż, jak ich niestałość ‒ podobnie jak w kalejdoskopie nietrwałe układanki zmieniają się z każdym najmniejszym nawet ruchem urządzenia, tak szybko będą zmieniać się obrazy ukazywane podczas pokazu.
Podczas spaceru po skansenie będzie można na chwile się zatrzymać i posłuchać niezwykle ciekawego koncertu „Energia przyszłości”. Artyści z art – rockowej grupy Retrospective podjęli się próby zaprezentowania koncertów przyszłości. Podczas widowiska zaprezentują drogę jaką przebyli, by z występów na żywo przenieść się w cyfrowy przekaz prosto z przyszłości. Światło, animacja, mapping w połączeniu z muzyką przeniosą słuchaczy w cyfrową przyszłość koncertową. Czy taka forma zastąpi prawdziwych muzyków na scenie?
Wydarzenia towarzyszące
Tegoroczna edycja, oprócz trzech zamkniętych stref obejmować będzie również wydarzenia towarzyszące. Wspólnie z Natalyą Mitrokhiną, dyrektor artystyczną kijowskiego festiwalu, organizatorzy Bella Skyway Festival postanowili zaprosić do współpracy ukraińskich twórców mappingu 3D. Efektem będzie ogólnodostępny mapping prezentowany na fasadzie kościoła Ducha Świętego, który współtworzyć będą artyści związani z kijowskim festiwalem: Svitlana Reinish, Kurbas Pro, BlckBox oraz EVM ART. Całość, obok fragmentów charakterystycznych dla stylu każdego z artystów zawierać będzie elementy kojarzące się z Ukrainą – dla pokrzepienia tych, którzy jako uchodźcy znaleźli się w Toruniu.
Działania profilaktyczne
Coroczny festiwal światła przyciąga tysiące widzów, w tym setki osób w młodym wieku. W ramach 13. edycji wydarzenia zostanie przygotowany specjalny mapping 3D, który poruszać będzie tematykę antyalkoholową. W nienachlany sposób zostanie zwrócona uwaga widzów na problematykę uzależnienia i walkę z nałogiem alkoholowym i narkomanią. Poprzez wykorzystanie nowoczesnej formy przekazu, jaką jest mapping, przekazane zostaną informację na temat zagrożeń związanych z używaniem alkoholu oraz środków odurzających. Zostaną podkreślone również skutki ich nadużywania oraz miejsca, w których młodzież może uzyskać pomoc. Mapping będzie wyświetlany na kościele Św. Ducha na Rynku Staromiejskim i będzie instalacją nieodpłatną, którą każdy będzie mógł zobaczyć.
Wydarzenie biletowane
Tegoroczna edycja festiwalu również będzie wydarzeniem biletowanym. Ograniczenie terenu ma przede wszystkim na celu lepsze przygotowanie festiwalu od strony logistycznej. Dla widzów oznaczać to będzie bezpieczeństwo i większy komfort oglądania atrakcji.
Zwiedzanie festiwalu będzie możliwe wyłącznie na podstawie biletu, który będzie można zakupić elektronicznie bądź w kasach festiwalowych. Od 1 sierpnia bilety będą dostępne w cenie 25 złotych zarówno w internecie, jak i w kasie Zamku Krzyżackiego. W trakcie trwania wydarzenia bilety będzie można zakupić w kasach ustawionych na terenie festiwalu. Bilety zakupione online będą obowiązywały na konkretny dzień festiwalu wskazany na dokumencie.
Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na Facebooku i Instagramie oraz strony wydarzenia Bella Skyway Festival.