Toruńska Agenda Kulturalna realizuje grant tematyczny ze środków Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich na realizację programu „Prozdrowotna moc ziołowego wirydarza”. W ramach projektu powstał ogród stylizowany na średniowieczny wirydarz, z podziałem na cztery kwatery/strefy: byliny/rośliny miododajne, warzywa, herbarium suche oraz odpowiedniki roślin dziko rosnących na tym terenie i w okolicach.
Na jesieni skupiono się na wytyczeniu obszaru pod ogród i przygotowaniu podłoża. Z pomocą firmy ogrodniczej nawieziona została warstwa ziemi urodzajnej i jednocześnie została zerwana wierzchnia warstwa gleby zastanej. Wytyczone zostały także ścieżki z kruszywa a na samym środku, w miejscu ich skrzyżowania zamontowano poidełko dla ptaków, które zimą służyć będzie jako karmnik. Zasadzone zostały także rośliny żywopłotowe – pigwowce i czerwone porzeczki oraz rośliny cebulowe – narcyzy, krokusy i czosnki ozdobne.
Kolejny etap prac w ogrodzie zaplanowany został na wczesną wiosnę, wówczas wysiane zostaną nasiona kwiatów, ziół i warzyw. Nasadzenia postępować będą zgodnie z cyklem rozwojowym roślin i realizowane będą w ramach integracji z potencjalnymi odbiorcami – m.in. młodzieżą i seniorami.
Planowane działania
Ogród ma stać się w niedalekiej przyszłości nie tylko miejscem o walorach estetycznych, ubogacającym teren wokół Zamku Krzyżackiego, lecz także przestrzenią sprzyjającą działaniom edukacyjnym oraz integracji społecznej – zwłaszcza na poziomie lokalnym.
Planowane działania skupiać się będą przede wszystkim na tematyce zielarskiej, etnobotanicznej oraz rękodzielniczej – z roślinami w roli głównej. Ich celem będzie propagowanie działań proekologicznych, z poszanowaniem natury i jednoczesnym zwróceniem uwagi na istotną rolę zieleni w mieście.
Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na Facebooku i Instagramie.