Wieczór wypełniony szantami, warsztaty tworzenia tanecznych mandali, spotkanie poetyckie i spacer po toruńskich Stawkach. To tylko niektóre z projektów przygotowanych w ramach tegorocznej edycji Mikrowsparcia! Przez najbliższy miesiąc toruńscy artyści i edukatorzy artystyczno-kulturalni będą przygotowywać i realizować swoje inicjatywy dla toruńskiej widowni. Tegoroczny listopad zapowiada się niezwykle ciekawe.
Taniec wiatru w formie mandali
W sobotę 13 listopada o godz. 14:00 w „Ajanta centrum rozwoju” odbędą się międzypokoleniowe warsztaty tworzenia mandali w formie land artu i choreografii ruchu. Uczestnicy spotkania poznają praktykę tanecznej jogi z choreografią tańca- vinyase. Symetrycznym wieloetapowym ruchu przeplatanym zwiewnym flow pobudzi wyobraźnię i ekspresję oraz pozwoli zestroić się grupie. Do udziału zachęcamy uczestników w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i ich opiekunów! Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy pod numerem tel. 512-160-945 lub przez Facebooka.
I Ty możesz zostać Królem!
Dzieci chętne do aktywnego spędzania czasu zapraszamy w niedzielę 14 listopada o godz. 12:00 do udziału w interaktywnej przygodzie z elementami improwizacji i rywalizacji na Zamku Krzyżackim. Zabawa prowadzona przez animatorów będzie łączyć elementy gry miejskiej, teatru, a także formuły LARP (live action role play) i dedykowana jest dzieciom w wieku 9-13 lat. Dzięki spajaniu kilku koncepcji uczestnictwa gra pozwala dzieciom rozwinąć wiele umiejętności, między innymi improwizacji, radzenia sobie ze stresem czy dostrzegania alternatywnych rozwiązań. Dzieci zostają podzielone na grupy i wezmą udział w konkurencjach inspirowanych czasami średniowiecza. Rozgrywka rozpoczyna się przywitaniem uczestników i poinformowaniem ich, że zgodnie z tradycją królestwa na następcę tronu zostanie wybrany uczestnik, który zwycięży w zmaganiach, okazując swoją siłę, odwagę, szybkość i spryt. Więcej informacji o wydarzeniu na fanpage ogranizatorów.
Koncert dla dzieci „Dźwięki jesieni”
Najmłodszych torunian zapraszamy w poniedziałek 15 listopada o godz. 17:00 do Młodzieżowego Domu Kultury na jesienny koncert dla dzieci w wieku 4-6 lat. Jesień nie musi kojarzyć się nam wyłącznie z ponurymi, deszczowymi dniami. Koncert „Dźwięki jesieni” pomoże młodym uczestnikom odkryć drugą stronę tej barwnej pory roku – stronę muzyczną! Spotkanie z muzyką na żywo, inspirowaną dźwiękami jesieni, z pewnością dostarczy najmłodszym szerokiej rozrywki i relaksu oraz ułatwi interakcję z innymi uczestnikami. Nie zabraknie gitar, ukulele i innych, być może nieznanych dotąd, instrumentów perkusyjnych! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – obowiązują zapisy pod adresem: hopsasankatorun@gmail.com
Stawki nieznane – spacer tematyczny
Dla miłośników i miłośniczek przechadzek opatrzonych masą ciekawostek również mamy coś w zanadrzu! 28 listopada odbędzie się trzygodzinny spacer po toruńskim osiedlu Stawki. Celem tej mini-wycieczki będzie popularyzacja i odkrywanie lokalnej historii oraz zacieśnianie więzów pomiędzy mieszkańcami Torunia. Przewodnik spaceru zaznajomi uczestników z tutejszą architekturą oraz zdradzi „stawkowe” tajemnice! Przewidywana trasa:
Panorama/Dom Sportowca – Dworzec Główny – Budynek Radiostacji – Fort Przyczółek Mostowy-Park Tysiąclecia – Modernistyczna Szkoła nr 14 – Kościół NPM – Willa Berta – Dawna Szkoła przy Okólnej
Szczegóły dotyczące spotkania oraz zapisów zostaną opublikowane na fanpage’u Pan Przewodniczący.
Atrakcji ciąg dalszy…
Aby umilić jesienną chandrę, warto również dać porwać się oryginalnym dźwiękom muzyki szantowej. Podczas Drugiej Gali Pieśni Szantwej 26 listopada o godz. 19:00 w OD NOWIE torunianie będą mogli posłuchać pieśni mórz, jezior i oceanów w wykonaniu zespołów: Tawerna, Kapitan Thorn oraz DTKF Shanty! Koncert będzie poświęcony pamięci pieśniarza Jerzego Porębskiego.
Również 26 listopada rozrywki osobom nieco starszym dostarczy projekt SenioRock!, w ramach którego odbędzie się koncert z coverami utworów lubianych przez starsze pokolenia.
Ciekawym rozwiązaniem dla pasjonatów nowych technologii będą panele organizowane w ramach Warsztatów modelarskich. Natomiast miłośnicy poezji na pewno będą zainteresowani Jednodniówką Postfuturystyczną oraz Futurystyczną transmisją poetycką, które będą skupiać się na 100. Rocznicy Jednodniówki Futurystów.
#ruszajnatorun
W ramach projektu #ruszajnatorun powstał profil na Instagramie Ruszaj na Toruń! Przeglądając profil poczujcie się jak na spacerze po gotyckiej starówce, przyjrzyjcie się zabytkom, odkryjcie nowe inspirujące miejsca, a potem #ruszajcienatorun!
Zachęcamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Partnerem konkursu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.