Light and Mirror in movement
Toruńska Agenda Kulturalna, organizator Bella Skyway Festiwal jest liderem projektu grantowego „Light and Mirror in movement” dla wschodzących artystów, który finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Festiwalowego dla Wschodzących Artystów. Jest to inicjatywa Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, współfinansowana przez Unię Europejską. Partnerzy to dwa festiwale światła: Blik Blik Festiwal w Pilźnie (Czechy) oraz Fjord Oslo (Norwegia). Początek realizacji projektu przypadł na październik 2023 roku, koniec zaplanowany jest na sierpień 2024 roku.
Projekt skupia się na zagadnieniu uniwersalności sztuki (prezentowanej w przestrzeni miejskiej) i możliwościach modyfikacji i elastyczności dzieła sztuki oraz artysty jako takiego. Dla Rezydenta – Artysty będzie to okazja do współpracy z festiwalami światła z trzech krajów – Polski, Norwegii i Czech i stworzenia jednego dzieła, które po odpowiednich modyfikacjach zostanie zaprezentowane na festiwalu Blik Blik w Pilźnie (Czechy) w dniach 22-23 marca 2024 roku oraz na Bella Skyway Festival w dniach 20-24 sierpnia 2024 roku. Koresponduje to z naturą samego światła – w pewnym sensie uniwersalnego dla różnych części świata, z drugiej strony podlegającego ciągłym zmianom. Światło wciąż się porusza, tak samo jak Artysta.
Artysta – Rezydent w projekcie to Olga Grybowicz- artystka wizualna, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Torunia na kierunku Sztuka mediów i edukacja wizualna. Jest laureatką wielu nagród artystycznych, takich jak stypendium naukowe prezydenta miasta Torunia, stypendium Rektora dla najlepszych studentów UMK, Nagroda Specjalna ZPAP za najlepszy dyplom artystyczny na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Od 2018 roku działa jako artystka na międzynarodowych festiwalach światła. Prezentowała swoje instalacje na iLight Singapore w 2019 roku, Bella Skyway Festiwal w 2018 roku oraz na Light Move Festiwal w 2019 roku. Zainteresowania artystyczne Olgi skupiają się głównie wokół sztuki światła, animacji poklatkowej oraz ilustracji. Prace artystyczne artystki eksplorują granice percepcji i wykorzystują różne techniki, aby wzbogacić doświadczenie odbiorcy. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym – od 2021 pracuje jako menager projektów multimedialnych.
Toruńska Agenda Kulturalna (Festiwal Główny) zapewni Artystce miejsce kreatywnych i artystycznych działań – będzie mogła ona korzystać z zasobów Kulturalnego huba (kamienica na Bydgoskim Przedmieściu, centrum kulturalne, którego zarządcą jest TAK) i pomieszczeń specjalistycznych – studia fotograficznego, pracowni artystycznej, sali komputerowej (multimedialnej), by stworzyć unikatowe dzieło. Przewidziano realizację krótkoterminowych – parodniowych rezydencji w partnerskich krajach.