Toruńska Agenda Kulturalna, w ramach organizowanych wydarzeń kulturalnych, wprowadziła działania skoncentrowane na walce z uzależnieniami, które rozwijały wśród młodzieży konstruktywne zainteresowania i kształtowały ich umiejętności psychospołeczne. Od kwietnia do listopada 2024 r. można było uczestniczyć w różnorodnych warsztatach i spotkaniach, które pokazywały, że muzyka, kultura i rozwój zainteresowań mogą być alternatywą do popadania w nałogi i używki.
W ramach organizowanych wydarzeń kulturalnych wprowadzone zostały działania z zakresu profilaktyki selektywnej i uniwersalnej. Działania z zakresu profilaktyki selektywnej przeprowadzone zostały w ramach warsztatów: „W zdrowym ciele – zdrowe myśli”, „SuperMoc, a superEmocje” oraz „Moja supermoc, a moje decyzje” Zajęcia były prowadzone przez profilaktyków uzależnień, rozumiejących specyfikę i posiadających doświadczenie w pracy z młodzieżą. Zajęcia te skierowane były głównie do młodzieży, która ze względu na swoją sytuację społeczną, rodzinną lub uwarunkowania biologiczne jest narażona na większe od przeciętnego ryzyko wystąpienia problemów wynikających ze stosowania substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych lub innych zaburzeń zdrowia psychicznego.
Kluczową rolę w tych działaniach pełnili tzw. idole środowiskowi, którzy mogli stać się alternatywnym wzorem do naśladowania. Działania w ramach warsztatów odbywały się zarówno w szkołach, jak i w innych obiektach w Toruniu, w tym na obiektach sportowych i rekreacyjnych. Działania z obszaru profilaktyki uniwersalnej realizowane były wśród młodzieży, bez względu na stopień indywidualnego ryzyka występowania problemów związanych z uzależnieniami. Odbiorcami programu byli również nauczyciele.
Warsztaty profilaktyczne
Warsztaty profilaktyczne prowadzone były w kwietniu, maju i czerwcu oraz wrześniu, październiku i listopadzie w różnych szkołach oraz ośrodkach zrzeszających młodzież przy współpracy przy współpracy ze Stowarzyszeniem Monar Toruń oraz Stowarzyszeniem One Passion One Love.
Ważną rolę odegrało zaangażowanie mieszkańców Schroniska Monar Markot w Toruniu, którzy podczas spotkań z młodzieżą dzielili się swoim świadectwem życia i problemami wynikającymi z różnych uzależnień z którymi się zmagają, wychodząc z kryzysu bezdomności. Duże znaczenie dla podopiecznych ośrodka miała możliwość kontaktu z młodzieżą i przekazanie swojej mądrości życiowej oraz wyborów, które wpłynęły na trudne doświadczenia. Uczniowie szkół natomiast byli bardzo uważni i zaangażowani w zajęcia warsztatowe, co potwierdza potrzebę prowadzania tego typu działalności.
Zainteresowanie i zaangażowanie zarówno mieszkańców ośrodka Monar Markot, jak i uczniów i młodzieży pokazuje, jak ważne jest wzajemne wsparcie i rozwój psycho-emocjonalny. Młodzież uczyła się zachowań asertywnych, poznawała różne rodzaje uzależnień oraz ich negatywnego wpływu na życie. Dzięki współpracy z Toruńską Agendą Kulturalną wiele szkół miało możliwość wziąć udział w projekcie. Po zakończeniu i podczas ewaluacji okazało się, że zapotrzebowanie na tego typu warsztaty jest bardzo duże a wsparcie młodzieży i przekazanie rzetelnej wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień i profilaktyki prozdrowotnej jest bardzo pożądane przez młodych mieszkańców Torunia.
Celem zajęć była szeroko rozumiana profilaktyka pierwszorzędowa kierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich w Toruniu. Uczniowie podczas wszystkich warsztatów profilaktycznych poznali podstawowe pojęcia z zakresu profilaktyki prozdrowotnej i profilaktyki uzależnień. Uczyli się jak rozpoznawać zagrożenia związane z zachowaniami ryzykownymi a jednocześnie poznawali alternatywę wobec wszechobecnych zagrożeń jakim są zajęcia sportowe czy rozwój pasji i hobby. Każde warsztaty wpłynęły na uświadomienie młodzieży a także rozwój osobisty związany z poznaniem swoich możliwości, mocnych stron czy słabości nad którymi można pracować. Rozwijały swoje kompetencje psychospołeczne jak również poprawiają relacje interpersonalne.
Dodatkowo Stowarzyszenie One Passion One Love WP we współpracy z Toruńską Agendą Kulturalną przeprowadziło warsztaty dla dzieci i młodzieży będących podopiecznymi Stowarzyszenia Wędka oraz uczestnikami inicjatywy sportowej „Piłka dla każdego”. Zajęcia przeprowadzili: Wiktoria Traczykowska – studentka pedagogiki i resocjalizacji, Piotr Piasta – wolontariusz, profilaktyk uzalenień w trakcie certyfikacji oraz trener piłkarski, Wiesława Piasta – terapeuta zajęciowy ośrodka Monar Rożnowice 34. W ramach warsztatów odbyły się treningi piłki nożnej, zajęcia sportowe i medytacyjne, pogadanki, warsztaty handmade, ćwiczenia w grupach, ćwizenia z pantomimy, dyskusje. Uczestnicy byli żywo zainteresowani tematyką i chętnie angażowali się w proponowane zadania. Młodzież wykazywała się kreatywnością i zasobami wiedzy w różnych tematach. Pojawiły się liczne zapytania o kontynuację podobnych przedsięwzięć ze strony uczestników co wskazuje na potrzebę takowych zajęć.
Wydarzenia profilaktyczne
W ramach programu realizowane były również wydarzenia profilaktyczne, promujące zdrowy styl życia oraz zdrowe postawy społeczne, zachęcające do aktywnego spędzania czasu poza domem bez używek. Dodatkowo, wydarzenia miały na celu ugruntowanie wśród młodych odbiorców takich wartości jak asertywność, pewność siebie, radzenie sobie ze swoimi emocjami poprzez działania w zakresie sportu i sztuki w formie spotkań z toruńskimi sportowcami, działaniami w grupach, utworzeniu wspólnot i wprowadzeniu elementów zdrowej rywalizacji. Wydarzenia odbyły się pod hasłem „Park Kultury”. Były to spotkania z lokalnymi artystami, koncerty muzyczne, spektakle teatralne czy pokazy filmowe. W ramach cyklu odbył się również konkurs fotograficzny dla amatorów „Legendarny Toruń” wraz z wystawą. Wydarzenia odbywały się w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.
Podczas trwania wydarzeń działało stanowisko z zakresu profilaktyki uzależnień „#zażywajkultury” w ramach którego odbyły się spotkania ze Strażą Miejską i Policją, umożliwione zostanie uczestnikom skorzystanie z alko- i narkogogli, odbędą się również warsztaty profilaktyczne i artystyczne oraz pogadanki.
Oprócz warsztatów i wydarzeń, działania z zakresu profilaktyki uzależnień prowadzone były również podczas wydarzeń organizowanych przez Toruńską Agendę Kulturalną w przestrzeni miejskiej.
W trakcie wydarzeń funkcjonował punkt pomocowo-informacyjny, w którym każdy będzie mógł uzyskać profesjonalną pomoc oraz poradę. W punkcie dyżurował pedagog ze specjalizacją resocjalizacyjną, pracownika policyjnych izb dziecka oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku, a także specjalista profilaktyki uzależnień oraz terapii behawioralnej. Uczestnicy mogli uzyskać profesjonalną poradę na temat miejsc, w których można było znaleźć pomoc w przypadku uzależnień wśród bliskich, co robić w sytuacji uzależnienia w rodzinie i nie tylko.
Zachęcamy do śledzenia strony oraz profili społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej na Facebooku i Instagramie.