W kończącym się 2021 roku Toruńska Agenda Kulturalna obchodziła dziesięciolecie swojej działalności na toruńskiej scenie kulturalnej. Współpraca z niemal setką artystów i różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, w tym kolejna edycja rozświetlającego miasto Bella Skyway Festival z niezwykłym mappingiem Disney’a oraz niepowtarzalna okazja zobaczenia brytyjskiego Luminarium Albesila – rok 2021 był pełen wrażeń!
Jesteśmy na TAK!
Już od 10 lat Toruńska Agenda Kulturalna zajmuje się organizacją ciekawych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w tym największych wydarzeń plenerowych w województwie kujawsko-pomorskim. Rok 2021 nie był łatwy, także ze względu na wymagane obostrzenia sanitarne, ale mimo to instytucja przygotowała program, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Osobom, których sercu bliska jest ekologia przypadły do gustu warsztaty zero waste oraz papierniczo-piśmiennicze, podczas których młodzież miała okazje stworzyć własny papier i poćwiczyć sztukę kaligrafii. Na przestrzeni roku nie brakło również ciekawych spotkań – toruńscy licealiści mieli okazję poznać m.in. muzyków: Jacka Bryndala (Kobranocka) i Sławka Wierzcholskiego (Nocna Zmiana Bluesa), a także – podczas 9. edycji Festiwalu Sztuki Faktu – dziennikarzy Biełsat TV Miłosza Dobrzyńskiego, Zmiclera Mickiewicza, Jakuba Biernata i redaktorki TVP – Monikę Sieradzką i Annę Kwiatkowską-Biedę.
W 2021 nie zabrakło koncertów. Pierwszy zorganizowany został przy współpracy z Centrum Kultury Dwór Artusa z okazji Dnia Kobiet. Nieszablonowo wyglądały koncerty z okazji obchodów Konstytucji 3 maja. Codziennie na ulice Torunia wyjeżdżał biało-czerwony meleks, z którego muzycy – na żywo – grali dla mieszkańców różnych toruńskich osiedli. W lipcu w Toruniu pojawił się zespół Gary Moore Tribute Band, z którym wystąpił syn artysty, Jack Moore. Nie zabrakło również tradycyjnych koncertów podczas Święta Miasta – na scenie zagościli m.in.: Sara Pach, zespoły Starless, Red Notes, Thorn oraz chór Medici Cantares i Orkiestra Kawalera de Saint George. Lato pełne było również mniejszych koncertów odbywających się w cieniu Krzywej Wieży – także w lekkiej, leżakowej formule.
Podczas Dni Torunia nie zabrakło tradycyjnej ceremonii odsłonięcia kolejnej mosiężnej Katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd. Na tabliczkach, w kształcie toruńskiego przysmaku, wmurowanych w chodnik na Rynku Staromiejskim, znajdują się nazwiska osobistości zasłużonych dla Miasta Torunia. W tym roku przyznana została szczególna Katarzynka dedykowana wszystkim osobom, ratującym życie i zdrowie torunian podczas pandemii koronawirusa.
Podobnie jak w roku 2020, przy organizacji wydarzeń instytucja skupiła się na współpracy z toruńskimi i regionalnymi artystami. Okres pandemii jest dla nich szczególnie trudnym czasem dlatego w tym roku zorganizowano kolejne konkursy i działania wspierające toruńskich twórców. W ramach projektu Mikrowsparcie TAK wspólnie z ZAIKSem nagrodził 10 toruńskich artystów. Wcześniej, 40 twórców kultury zostało nagrodzonych w konkursie „Zimowe ARTefakty” i stworzyło różnorodne i niepowtarzalne projekty, z których mieszkańcy Torunia mogli korzystać za pośrednictwem Internetu. Znalazły się wśród nich m.in. warsztaty, pokazy wytwarzania przedmiotów, wirtualne zwiedzanie pracowni i galerii oraz koncerty. W czerwcu z kolei, z okazji Święta Muzyki, zorganizowany został konkurs „Zagraj w plenerze”, w ramach którego 21 czerwca lokalni muzycy umilali popołudniowe spacery mieszkańcom i turystom.
Bella Skyway Festival rozświetlił Toruń po raz 12!
3 strefy, 12 świetlnych instalacji oraz wyjątkowy partner festiwalu – Disney! Od 17 do 21 sierpnia 2021 roku goście z całej Polski mogli ponownie spotkać się ze sztuką światła stworzoną przez polskich oraz zagranicznych artystów. Na żywo festiwal obejrzało ponad 70.000 widzów!
Największą atrakcją tegorocznej edycji festiwalu był najbardziej magiczny mapping w historii Bella Skyway stworzony we współpracy z Disneyem. Bohaterkami mappingu „Wielkie Święto Księżniczek: Niebo pełne odwagi i dobroci” były Księżniczki i Królowe Disneya. Widzowie zobaczyli najsłynniejsze filmowe sceny z udziałem ciekawej świata Ariel z „Małej syrenki”, niestrudzonej Tiany z „Księżniczki i żaby”, rzucającej się w wir przygód Roszpunki z „Zaplątanych”, niezależnej Meridy z „Meridy Walecznej”, Vaiany — nieustraszonej odkrywczyni z filmu „Vaiana: Skarb oceanu” oraz królowych Anny i Elsy z „Krainy lodu”.
Widowisko było niecodzienną okazją, by dać się zainspirować bohaterkom Disneya i zmieniać świat na lepsze każdym najmniejszym dobrym uczynkiem i każdym codziennym aktem odwagi. Chociaż festiwal już się zakończył Disney i Toruń nadal zachęcają dzieci i młodzież do kierowania się tymi wartościami.
Oprócz niepowtarzalnego mappingu odwiedzający tegoroczny festiwal mogli podziwiać zachwycające iluminacje w Dolinie Marzeń, które oparte zostały na koncepcji magicznego ogrodu, w którym zieleń miejska, drzewa i drobna architektura zostały oświetlone tak, aby ich piękno zostało podkreślone bez zbędnej ingerencji w otoczenie. Instalacja Bee roles umieszczona w Fosie Zamkowej nawiązywała natomiast do codziennego życia pszczół i ich roli w życiu człowieka. Przybierająca różne formy mgła w instalacji Harmonia przeciwieństw w połączeniu z animacjami tworzyła ulotne i niepowtarzalne efekty wizualne w miejscu Fontanny Cosmopolis. Nie zabrakło oczywiście toruńskiego akcentu, a to za sprawą instalacji Duch Miasta, która przedstawiła charakterystyczne budynki toruńskiej starówki z przymrużeniem oka.
Oniryczna rzeźba Luminarium Albesila
Od 16 lipca mieszkańcy Torunia i odwiedzający miasto turyści mogli wejść do wnętrza monumentalnej, pneumatycznej konstrukcji – Luminarium Albesila. Ta niezwykła, powietrzna rzeźba, to połączenie osiągnięć inżynieryjnych i wizji artystycznej brytyjskiej grupy Architects of Air. Prezentacja w samym centrum grodu Kopernika – na Placu Rapackiego – była jedyną okazją w Polsce, żeby wejść do luminarium!
Wizjonerska instalacja Luminarium Albesila to konstrukcja napełniana sprężonym powietrzem, która składała się z 27 kolorowych kopuł połączonych wijącymi się w różne strony barwnymi korytarzami. Zwiedzana od wewnątrz instalacja wzbudziła w widzach zachwyt nad efemerycznym pięknem światła. Promienie słońca przepuszczane przez półprzezroczyste części Luminarium zaskakiwały odwiedzających swoją kolorystyką, a towarzysząca muzyka oddziaływała kojąco na ich zmysły. Zwiedzający poruszali się po labiryncie przypominającym świetlne groty i jaskinie. Całość stworzyła niezwykły wizualny efekt przypominający świat odbiegający od normalnej i codziennej rzeczywistości.
Życzenia noworoczne
Rok 2021 pomimo wyzwań organizacyjnych jakie stawiała przed Toruńską Agendą Kulturalną pandemia, był wypełniony wydarzeniami kulturalnymi. Był też okazją, aby podchodzić do tradycyjnych wydarzeń w niecodzienny i kreatywny sposób. Instytucja ma nadzieję, że nadchodzący rok 2022 przyniesie wiele okazji do urozmaicania mieszkańcom Torunia radosnych chwil spędzonych z kulturą. Pierwszą taką okazją będzie połączenie Toruńskiej Agendy Kulturalnej oraz Centrum Kultury „Zamek Krzyżacki”. Już 6 stycznia 2022 roku odbędzie się inauguracyjne wydarzenie organizowane przez nową instytucję w zamkowych murach – „Rozświetlony Zamek” przyniesie szansę na zobaczenie toruńskich ruin takimi, jakich nigdy nie widzieliśmy, a to m.in. za sprawą technologii wirtualnej rzeczywistości i gogli 3D.
Zachęcamy do śledzenia strony oraz mediów społecznościowych Toruńskiej Agendy Kulturalnej.