Kompleksowa modernizacja, prace konserwatorskie i zagospodarowanie zieleni w Zamku Krzyżackim i w Zamku Dybowskim oraz realizacja wystaw stałych i czasowych
„Kompleksowa modernizacja, prace konserwatorskie i zagospodarowanie zieleni w Zamku Krzyżackim i w Zamku Dybowskim oraz realizacja wystaw stałych i czasowych”
Cele projektu:
Celem projektu jest stworzenie nowej oferty kulturalnej poprzez modernizacje dwóch obiektów zabytkowych w Toruniu – Zamku Krzyżackiego i Zamku Dybowskiego. Zaplanowana modernizacja, prace konserwatorskie, zagospodarowanie zieleni, realizacja wystaw stałych i czasowych oraz powstanie ścieżki edukacyjnej łączącej oba zamki pozwolą na zwiększenie potencjału tych miejsc i ubogacenie oferty kulturalnej Torunia, co w rezultacie pozwoli na dostosowanie oferty do potrzeb i oczekiwań wszystkich grup odbiorców. Zamek Krzyżacki i Dybowski stanowią nieodłączny element krajobrazu Torunia, a atrakcyjne zagospodarowanie obu warowni pozwoli na głębsze zaistnienie w zbiorowej świadomości, co przyczyni się do umocnienia tożsamości lokalnej.
Rezultaty:
- Wzbogacenie oferty kulturalnej Torunia – dzięki organizacji wystaw czasowych, historycznej ścieżce edukacyjnej oraz nowym inicjatywom wykorzystującym multimedia i interaktywne eksponaty, mieszkańcy i turyści zyskają dostęp do nowoczesnych, atrakcyjnych form uczestnictwa w kulturze.
- Poprawa infrastruktury i dostępności obiektów zabytkowych – modernizacja sieci informatycznej, montaż systemu monitoringu, budowa toalety oraz wykonanie ogrodzenia zwiększą komfort i bezpieczeństwo zwiedzających oraz umożliwią lepsze zarządzanie obiektami.
- Zachowanie dziedzictwa kulturowego – kompleksowa konserwacja ruin Zamku Krzyżackiego oraz prace rewitalizacyjne na Zamku Dybowskim przyczynią się do ochrony i utrwalenia cennych zabytków Torunia dla przyszłych pokoleń.
- Wzrost zaangażowania społeczności lokalnej – projekt wpłynie na większe uczestnictwo mieszkańców w życiu kulturalnym miasta, umacniając lokalną tożsamość i integrację społeczną dzięki otwarciu przestrzeni historycznych na różnorodne grupy społeczne i wiekowe.
- Wzmocnienie pozycji Torunia jako centrum turystyczno-kulturalnego – realizacja działań proekologicznych oraz inwestycje w nowoczesne technologie zwiększą atrakcyjność miasta w oczach turystów i inwestorów, przynosząc długofalowe korzyści gospodarcze i wizerunkowe.
Grupy docelowe:
Grupą docelową będą mieszkańcy miast województwa kujawsko-pomorskiego wraz z ich otoczeniem funkcjonalnym, w tym mieszkańcy gmin zmarginalizowanych i tracących funkcje społeczno-gospodarcze, mieszkańcy miast i obszarów funkcjonalnych. Wśród odbiorców znajdą się przede wszystkim turyści z województwa i kraju w wieku 27-40 lat oraz w wieku 19-26 lat – są to dwie najliczniejsze grupy odbiorców, którzy odwiedzili Toruń w 2023 r.
Wartość projektu:
- Całkowity koszt inwestycji: 4.742.580,81 zł
- Koszty kwalifikowalne: 3.877.092,33 zł
- Dofinansowanie łącznie: 3.683.237,71 zł
- Dofinansowanie EFRR: 3.295.528,48 zł
- Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 387.709,23 zł
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie